Šventėje atgijusi karaliaus Mindaugo epocha

Į Radviliškio miesto aikštę vėlyvą liepos 5-osios vakarą rinkosi radviliškiečiai, norintys paminėti ir pirmieji sutikti Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną.

Čia 23 val. žiūrovai nusikėlė į viduramžius ir stebėjo „Kūrybinę „Mindaugo“ manipuliaciją menu“. Tai – netradicinis Radviliškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos kartu su partneriais parengtas projektas, kurį iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė, paremė „Vilės gėlės“, „Mini virtuvėlė“, o įgyvendinti padėjo Radviliškio miesto seniūnija, kraštietis, aktorius Mindaugas Capas, viduramžių muzikos ansamblis „Ambera“ ir kolektyvas „Viduramžiai LT“.

Šis renginys, organizuojamas jau ketvirtus metus, padeda žiūrovams augti intelektualiai ir emociškai, tad vis sulaukia tam nusiteikusiųjų susidomėjimo ir meninio pasisekimo. Šiemetis jis tuo atžvilgiu nebuvo išimtis. Programos metu šokėjai pademonstravo skirtingus viduramžiams būdingus šokius, kuriuose atsiskleidė kilmingųjų aistros ir elgetų skurdas, piligrimų ekstazė ir valstiečių buitis, įsimylėjėlių laimė ir atstumtųjų kančios. Demonstruojamus šokius geriausi Europos senovinių šokių meistrai atkūrė autentiška viduramžiško šokio maniera, pagal to laikmečio muziką. Muzikantai jiems ne tik akompanavo, bet ir atliko kūrinius, padovanojo vokalinių pasirodymų. Siekdami sudaryti senosios kultūros įspūdį, visi programos dalyviai vilkėjo pagal senovines freskas ir metraščius atkurtus viduramžiškus rūbus, o muzikantai grojo senoviniais instrumentais. Į viduramžišką spektaklį įpinti Mindaugo Capo sodriu balsu skaitomi tekstai apie Mindaugo vienijamą Lietuvą, moralą, krikštą ir karūnavimą, karaliaus kančią, priminė svarbius to  istorinio laikotarpio momentus. Emocijas ir mintyse atgyjančius tolimos praeities vaizdus stiprino ugnies instaliacijos, apšvietimas, fakyro pasirodymas, tamsa, vakaro vėsa ir nakties tylumoje skambanti viduramžių muzika. Kaip sakė Radviliškio viešosios bibliotekos direktorė Violeta Šukaitienė, visa tai buvo gyva istorijos pamoka, kuri nukėlė į  XIII a. menes, įtraukė savo autentiška dvasia ir ritmu.

Renginio pabaigoje, vakarui pasitinkant Valstybės dienos rytą, Radviliškio rajono savivaldybės meras Vytautas Simelis padėkojo dalyviams, žiūrovams ir  pakvietė visus sugiedoti Lietuvos valstybės himną.

Šis renginys – viena iš sudedamųjų projekto dalių. Dabar Radviliškio viešosios bibliotekos Mažojoje galerijoje veikia paroda „Karūna“. Ją galima lankyti visą liepos mėnesį.

Viešosios bibliotekos informacija ir nuotraukos