Į Pradžią Turininga ekskursija programos dalyviams

Turininga ekskursija programos dalyviams

2015-12-15

Vykdydami Radviliškio viešosios bibliotekos Neformaliojo vaikų švietimo programą „Kraštotyros tiltu – į praeities gelmes“, jos dalyviai gruodžio 10 d. vyko į Tyrulius.

Ten, nuo miestelio pavažiavę apie penketą kilometrų, sustojome Vendrės kaime, kur gyvena Žydrūnas Labinas. Jo padedami, apsiavę guminiais ilgaauliais batais, ėjome taku vorele porą kilometrų. Pasak mūsų vedlio Ž. Labino, pokariu čia buvęs platesnis kelias, sunkvežimiu nepravažiuojamas, tik arkliais kinkytu vežimu įveikiamas. Suradome mažai kam žinomą vietą, kur buvo nužudyti penki Lietuvos partizanai. Tenykštis miškas apsuptas pelkių, eglių šakos prasideda ne pažemyje, kaip įprasta, o keturių ar penkių metrų aukštyje. Žydrūnas pasakojo, kad partizanai nugenėdavo nedidelių eglaičių šakas ir taip žymėdavo savo takus.
Ant kalnelio, prie apgriuvusio bunkerio – paminklas, įamžinęs partizanų žūties vietą. Lentelėje užrašyta, kad nužudytųjų palaidojimo vieta nežinoma. Kai kurių partizanų iškaltos ir pavardės, kai kurių – tik slapyvardžiai. Netoliese yra dar keli vienas su kitu sujungti bunkeriai.
Paminklą partizanams prieš kelerius metus pastatė būrio vado Leono Caporkaus-Šarūno žmona Aleksandra, kuri prašė Žydrūno nuvesti į bunkerių vietą. Garbaus amžiaus moteris, tikėtina, vadavietės gyvavimo metu palaikiusi ryšius su savo vyru, atpažino bunkerį. Netrukus prie jo Žydrūnas traktoriumi atvežė ir paminklą, skirtą partizanams atminti.
Įsitikinome, kiek daug dar nežinome apie savo gimtąjį kraštą ir kiek dar daug praeities paslapčių čia slypi...