Į Pradžią Bibliotekoje – susitikimas su „Misija Sibiras-19“ dalyve

Bibliotekoje – susitikimas su „Misija Sibiras-19“ dalyve

2019-09-23

Lietingą penktadienio popietę į Radviliškio viešąją biblioteką rinkosi buvę tremtiniai, politiniai kaliniai ir labai gausus miesto mokyklų moksleivių būrys. Jie atvyko susitikti su „Misija Sibiras-19“  dalyve Sandra Šalče.

Viešnia papasakojo, kad išvažiuoti į ekspediciją bandė tris kartus, kad pirmuosius du kartus nepavyko, sėkmė aplankė tik šiais metais, ir ji jautriai pasidalijo įspūdžiais iš ekspedicijos į Kazachstaną. Ši vieta lietuviams labai svarbi – nors ir kiek skirtingais duomenimis, tenykščiuose lageriuose kalėjo nuo 20 iki 80 tūkstančių lietuvių.

IMG 1908IMG 1923

10 dienų – tiek laiko misija truko Karagandos apylinkėse: Dolinkoje, Karabase, Spaske, Prostornoje, Ekibastūze. „Misija Sibiras-19“ dalyviai kruopščiai šukavo kapines, ieškodami lietuvių kapų, tvarkė atrastus, statė atminimo simbolius – kryžius. Pirmą kartą per visą šio projekto istoriją buvo pastatyti  du koplytstulpiai. Vienas jų – Prostornoje, kitas – Dolinkos kapinėse, kur nėra išlikusių politinių kalinių atminimo ženklų, koplytstulpis buvo pastatytas  atminti visiems ten mirusiems žmonėms. Dar vieną kryžių ekspedicijos dalyviai pastatė šalia Karabaso geležinkelio stoties, kur politinius kalinius paskirstydavo po visą Karlagą. Tai kryžius, kurį Lietuvoje  pagamino buvęs tremtinys Bronislovas; kiekvienas  ekspedicijos dalyvis galėjo atskirą kryžiaus dalelę susipakuoti  ir vežtis su savimi.

Ekspedicijos dalyviams pavyko pabendrauti su Kazachstane gyvenančiais lietuviais – politinių kalinių vaikais ir vaikaičiais, kurie savo gyvenimus susikūrė Kazachstane, tačiau tvirtai žino, kad jų Tėvynė – Lietuva.

Jaudinantis Sandros pasakojimas ne vienam buvusiam tremtiniui, dalyvavusiam susitikime, išspaudė ašaras, o jaunimą sudomino taip, kad jie neskubėjo išsiskirstyti, turėjo nemažai klausimų viešniai.

Susitikime dalyvavo apie  šimtą radviliškiečių. Vadinasi, atmintis gyva, tautos istorija nepamiršta.

Viešosios bibliotekos informacija ir nuotraukos