Į Pradžią Susitikime – istorijos liudijimas

Susitikime – istorijos liudijimas

2019-12-05

Gruodžio 4 d. į Radviliškio viešąją biblioteką susitikti su jos lankytojais, kitais gyventojais atvyko Lietuvos partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago dukra Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė. Renginyje dalyvavo rajono meras Antanas Čepononis, kiti svečiai, šaulių, tremtinių atstovai. Renginį pradėjo Radviliškio muzikos mokyklos jaunių choras „Saulės vaikai“ (vadovė Inga Petrauskienė), atlikęs patriotinių kūrinių.

Tą vakarą tarsi atgimė Lietuvos laisvės kovų istorija. Pirmiausia ji prakalbo parodyto filmo „Nužudytas, bet nenugalėtas“ (režisierė Danguolė Bunikienė) dokumentiniais kadrais. Tai kino juosta, pasakojanti apie Adolfą Ramanauską-Vanagą – atsidavusį kovotoją už Lietuvos laisvę, vadovą, Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio (LLKS) Vasario 16-osios Deklaracijos signatarą, LLKS Gynybos pajėgų vadą, generolą, apie jo asmenybę, gyvenimo, veiklos epizodus, atminimo įamžinimą.

Temą įvairiapusiai ir labai jautriai pratęsė išskirtinė vakaro viešnia – Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė. Ji pristatė savo naująją, jau devintąją, knygą-albumą „Adolfas Ramanauskas-Vanagas fotografijose“. Tyloje susikaupusiai auditorijai ši kalba nuskambėjo gyvu liudijimu apie tėtį viso to, ką išsaugojo dukros atmintis, ką ji ilgainiui pati suprato, sužinojo, išsiaiškino, ką atskleidė surasti archyviniai dokumentai, bylų nagrinėjimai, nebesuskaičiuojami susitikimai, pokalbiai mūsų šalyje ir užsienyje, atsidavusios paieškos. Klausydamas galėjai tylomis sau tik stebėtis tokia dukters meile tėčiui, reikalo, už kurį jis ir jo bendražygiai nepagailėjo gyvybės, svarbos ir prasmės suvokimu, jos nepailstančiu tikėjimu, kad tiesa bus įrodyta... Ši nepaprastai aktyvi, ilgametė, nuosekli moters veikla – tai jos ta tema parašytos knygos, tęstinis edukacinis projektas jaunimui „Laisvės kovų atmintis ateities kartoms“, žygiai „Laisvės kovų takais su partizanų vado dukra Aukse“, organizuoti visose aštuoniose buvusiose partizanų apygardose, pranešimai ne tik Lietuvoje, bet ir JAV, Kanadoje, Italijoje, Lenkijoje, kitur, atstatytas jos tėčio bunkeris Dzūkijoje, inicijuoti atminimo ženklai istorinėse laisvės kovų vietose ir daug kas kita. „Kad, kaip tik Lietuvai minint būtent Adolfo Ramanausko-Vanago metus,  pagaliau buvo surasti ir perlaidoti tėčio palaikai, yra tikrų tikriausia Dievo ir likimo dovana“, – neslėpdama jaudulio, sakė  Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė.

Jos pristatytoji knyga, kurios egzempliorių autorė padovanojo Savivaldybei  bei Viešajai bibliotekai, – apie visa tai.

Susitikime akcentuoti ir istoriniai įvykiai Radviliškio krašte, Sajų, Miknių sodybose, jų svarba, čia signatarų  1949-ųjų vasario 16-ąją pasirašytos Deklaracijos, kitų partizanų dokumentų reikšmė. Renginyje netgi nuskambėjo siūlymas šią įžymią rajono vietą pavadinti Lietuvos istorine sostine. A. Ramanauskaitė-Skokauskienė padėkojo už rajono supratingą dėmesį laisvės kovų temai, pagalbą vykusiam žygiui „Laisvės kovų takais su partizanų vado dukra Aukse“. Renginyje pagarbos ir padėkos atvykusiai viešniai ir jos neįkainojamai veiklai žodžių išsakė rajono meras Antanas Čepononis, jai padėkojo Viešosios bibliotekos direktorė Violeta Šukaitienė, Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Radviliškio skyriaus vadovė Stasė Janušonienė. Kaip kvietė pastaroji, „liudykime ir nenustokime liudyti tų laisvės įvykių, tų didvyrių, kad jų nepamirštų  ir ateityje“.

Radviliškio viešosios bibliotekos informacija ir nuotraukos