Į Pradžią Filialai Naujienos Virtuali paroda „Aš ieškau nieko nepametęs. Randu žodžius, randu rimus“ skirta Henriko Radausko 110 metų jubiliejui

2020-04-28

Henrikas Radauskas – poetas, vertėjas. Gimė 1910 m. balandžio 23 d. Krokuvoje. Vaikystės metais gyveno Gikonių kaime Pakruojo raj. (tik 15 km nuo Šeduvos). Taigi, jį galime laikyti savo kraštiečiu. Baigęs Panevėžio mokytojų seminariją, studijavo Kauno universitete. Dirbo Klaipėdos radiofone, Švietimo ministerijos knygų leidimo komisijoje, Valstybinėje leidykloje Kaune. 1944 m. pasitraukė į Vakarus, gyveno JAV. Dirbo fabrike, Kongreso bibliotekoje Vašingtone. Mirė 1970 rugpjūčio 27 d.

Henrikas Radauskas lietuvių poezijoje buvo savotiškai vienišas, nepritapęs nei prie Aisčio – Brazdžionio kartos, nei prie jaunesnės žemininkų kartos. Jis buvo tarp vienų ir antrų, grynai su sava poetinio žodžio frazuote ir savoj estetikoj išgrynintų temų klodais.

Radauskas lietuvių poeziją išlaisvino nuo daugybės įkyrėjusių štampų ir draudimų. Jis neslėpė savo literatūrinių antipatijų. Jis pirmasis Lietuvoje aštriai pajuto ir atskleidė sąlygišką poezijos pobūdį.
Kiekvienas jo eilėraštis – aiškus, perregimas, žavingas – virsta nedidele švente.

Poetas visada siela jautė Gikonius, ne negalima nejausti savo šaknų. Anot B. Railos "su Gikoniais poetą siejo dvasinis ir fizinis ryšys. Čia Radauskų giminės lizdas ir šaknys" . Čia gimė ir poeto tėvas Bernardas.

Šeduvos biblioteka