Į Pradžią Filialai Naujienos Tarmių popietė Raudondvaryje

Naujienos

Tarmių popietė Raudondvaryje

2013-05-03

Raudondvario bibliotekoje balandžio 25 dieną  įvyko popietė ,,Kalbos skambesys“, skirta Tarmių metams. Ji pradėta įžanginiu žodžiu apie lietuvių kalbą, pagrindines tarmes: aukštaičių ir žemaičių. Akcentuota, kad tarmės yra išskirtinumo ženklas, rodantis priklausymą tam tikram regionui, kad klausytis tarmiškai kalbančio žmogaus yra malonu, tai asocijuojasi su nuoširdumu, artimais santykiais, šiluma.

Popietėje  dalyvavo visas būrys tarmiškai kalbančių bibliotekos lankytojų. Pasisakė kalbančios šeduviečių tarme I.  Zarankienė ir G. Valantinienė, jos skaitė ir pasakojo savąja tarme. Žemaitiškai  pasakojo ir  deklamavo P. Kubilienė, prieš kelerius metus atsikėlusi gyventi į Raudondvarį iš Kretingos rajono. RTVMC Šeduvos skyriaus bibliotekininkė A.Gulbinienė prisiminė suvalkiečių tarmę, nes kilusi iš Prienų rajono, pasakojo apie sodybų išskirtinumus, pateikė savo mamos gražių  posakių. E.  Čiganienė ir jos vyras S. Kiškis priminė, kaip kalbama Akmenės bei Molėtų kraštuose. Kultūros namų direktorė M. Selenienė, kilusi iš Trakų rajono, paskaitė pasaką dzūkų tarme. Į pokalbį įsijungę kiti renginio dalyviai prisiminė, kaip vienus ar kitus daiktus vadina viename krašte, o kitame visiškai kitaip. 

Buvo įdomu pasiklausyti įvairiomis tarmėmis kalbančių ir skaitančių popietės dalyvių, visi smagiai pajuokavome, pasibuvome ir priėjome prie bendros išvados: galima pasidžiaugti, kad dar yra    tarmiškai kalbančių žmonių, kad tarmės, kaip reiškinys, neišnyks, kol kalba bus gyva.

 

Dara Bagušienė,

Raudondvario filialo vyresnioji bibliotekininkė