Radviliškio viešoji biblioteka ir jos struktūriniai padaliniai tradiciškai, kaip ir kiekvieną lapkričio mėnesį, kvietė savo skaitytojus domėtis ir skaityti Šiaurės šalių literatūrą. Lapkričio 11–17 d. vykusi Šiaurės šalių literatūros savaitė, prie kurios prisijungė Radviliškio miesto ir rajono bibliotekos, organizavo garsinius skaitymus vaikams ir suaugusiesiems, rengė knygų parodas, vyko diskusijos.
Šių metų tema – „Laisvė Šiaurės šalyse“ leidžia apmąstyti, ką žmonėms reiškia laisvė, kaip ji įkūnijama ir tyrinėjama literatūroje. Laisvė yra sąvoka, kuri gali turėti daug išraiškų: nuo asmeninės laisvės reikštis ir gyventi taip, kaip nori, iki tautų nepriklausomybės ir suvereniteto siekio.
2024 m. sukanka 80 metų, kai Islandija tapo nepriklausoma respublika. Šiaurės šalių literatūros savaitė kviečia paminėti šią istorinę datą, todėl šiais metais daugiausia dėmesio skiriama Islandijai ir jos turtingam literatūros paveldui. Skaitydami Islandijos autorių tekstus, tyrinėjame daugialypes istorijas ir pagerbiame Islandijos kultūrinį indėlį į Šiaurės šalių bendruomenę.
Vaikams parinkta organizatorių literatūra – rašytojo Ran Flygenring paveikslėlių knyga „Vulkanas“, o suaugusiesiems – islandų sakmė „Baldras. Šešėlio sūnus“.
Viešojoje bibliotekoje lapkričio 11 ir 13 d. vyko skaitymai vaikams. Jų metu skaitytos knygos – Fridrik Erlingsson „Benjaminas Balandis“ ir rašytojų Aslaug Jonsdottir, Kalle Güettler, Rakel Helmsdal „Dideli pabaisiukai neverkia“. Skaitymuose dalyvavo Gražinos pagrindinės mokyklos pirmokai.
Lapkričio 14 d. suaugusiesiems buvo skaitomi renginiui parinkti kūriniai. Juose dalyvavo bibliotekos darbuotojai ir Radviliškio miesto mokyklų moksleiviai. Po skaitymų vyko pokalbiai apie Islandiją ir nuotaikinga fotosesija, įkūnijanti lapes ir medžiotoją.
Struktūriniuose Viešosios bibliotekos padaliniuose taip pat aktyviai vyko šiaurietiškos literatūros skaitymai.
Lapkričio 11 d. Grinkiškio bibliotekos skaitymuose dalyvavo Grinkiškio Jono Poderio pagrindinės mokyklos 3 klasės moksleiviai, kurie nagrinėjo akcijos organizatorių parinktą literatūrą vaikams. Po skaitymų vyko diskusija apie laisvę: kaip mes ją suprantame, koks yra laisvės ryšys su atsakomybe, kokios laisvės ribos ir pagarba jai.
Raudondvario biblioteka organizavo skaitymus ir vaikams, ir suaugusiesiems. Lapkričio 11 d. į biblioteką sugužėjo gausus būrys Raudondvario vaikų dienos centro vaikų, kurie pasikeisdami skaitė Šiaurės šalių kūrėjų parinktą literatūrą vaikams. Po skaitymų vaikai buvo supažindinti su Islandija, apie kurią bibliotekininkė buvo paruošusi įvairių įdomių faktų. Buvo eksponuojama knygų paroda ,,Šiaurės šalių autorių literatūros kūriniai“. Suaugusiesiems skaitymai vyko lapkričio 12 d. Buvo skaitoma renginiui parinkta literatūra, vyko parinktų tekstų aptarimas.
Baisogalos bibliotekoje lapkričio 12 d. Baisogalos mokyklos-darželio trečiokams buvo skaityta organizatorių parinkta literatūra, skirta vaikams, bei drauge atliktas eksperimentas ,,Ugnikalnio išsiveržimas“.
Lapkričio 12 d. Beinoravos bibliotekoje vyko skaitymai suaugusiesiems, buvo skaitoma organizatorių parinkta literatūra. Ištrauką susirinkusiems skaitė Sidabravo pagrindinės mokyklos mokytoja Laima Ožalinskienė.
Daugėlaičių bibliotekoje lapkričio 12 d. vyko skaitymai suaugusiesiems.
Lapkričio 12 d. Šeduvos bibliotekoje Šeduvos gimnazijos trečios klasės moksleiviai su mokytoja Lina Paškevičiene klausėsi gausiai iliustruotos organizatorių parinktos knygos ištraukos, ragavo šiltų daniškų vaflių. Lapkričio 18 d. sutemų skaitymuose suaugusieji bibliotekos lankytojai klausėsi Šiaurės šalių kūrybos tekstų ir skanavo norvegišką grietininę košę.
Lapkričio 12 ir 14 d. Pociūnų bibliotekoje prie žvakių šviesos vyko skaitymai vaikams ir suaugusiesiems, jų metu buvo skaitomos organizatorių parinktos ištraukos. Vaikai spalvino savo įsivaizduojamą ugnikalnį. Bibliotekoje veikė knygų paroda ,,Šiaurės Šalių literatūra“.
Lapkričio 13 d. ryte Sidabravo bibliotekoje prie Šiaurės šalių literatūrinės savaitės prisijungė Sidabravo pagrindinės mokyklos 5 kl. moksleiviai ir jų auklėtoja Aiva Urbaitienė. Skaityta literatūra vaikams. Po skaitymų vaikai neskubėjo namo, apžiūrėjo Šiaurės šalių autorių literatūros parodą ir plakatą, kuriame pavaizduotos Šiaurės šalių dalyvių vėliavos ir jų pavadinimai. Bibliotekininkė kiekvieną akcijos dalyvį kvietė vaišintis saldainiais „Meška Šiaurėje“.
Lapkričio 13 d. Pociūnėlių bibliotekoje skaitymuose dalyvavo Pociūnėlių pagrindinės mokyklos ikimokyklinės grupės „Smalsučiai“ vaikai su mokytojomis Larija Kaminskienė, Lina Lipskienė. Vaikai klausėsi skaitomos istorijos apie baltą mešką, o po to jas spalvino.
Pašušvio biblioteka lapkričio 13 d. kartu su Grinkiškio J. Poderio pagrindinės mokyklos Pašušvio ikimokyklinio ugdymo skyriaus mažaisiais skaitė ir analizavo Norvegų pasaką apie pyragėlį.
Kutiškių biblioteka lapkričio 14 d. prisijungė prie šios skaitymo akcijos su „Pelėdžiukų“ grupės vaikais. Skaitydami jie keliavo po Šiaurės šalis. Susipažinta su Pepe Ilgakojine, kuri po skaitymų nugulė vaikų piešiniuose. Dar vieni skaitymai mažiesiems buvo organizuoti lapkričio 15 d.
Lapkričio 14 d. ir Pavartyčių bibliotekoje rinkosi suaugusieji bibliotekos lankytojai, kurie skaitė organizatorių parinktą literatūrą. Renginyje dalyvavo bibliotekos skaitytojos.
Šaukoto bibliotekoje lapkričio 14 d. skaityta suaugusiesiems organizatorių parinkta literatūra, o po skaitymų plačiau susipažinta su nepaprastai gražios Islandijos istorija, tradicijomis, kultūra.
Skėmių bibliotekoje lapkričio 15 d. kartu su vaikais buvo žiūrėtas vaizdo įrašas „Islandija žiemą – įspūdingi ledynai, kriokliai“ ir skaityta islandų rašytojų knygelė „Dideli pabaisiukai neverkia“. Su jaunaisiais bibliotekos lankytojais buvo piešiami pabaisiukai ir ugnikalniai.
Lapkričio 16 d. Pakalniškių bibliotekoje susirinkusios skaitytojos skaitė ištraukas iš organizatorių parinktos literatūros, diskutavo apie Islandiją, jos gamtą, sakmes. Prisiminė, kad Islandija buvo pati pirmoji valstybė, pripažinusi Lietuvos nepriklausomybę. Bibliotekoje veikė literatūrinė paroda.
Šiaurės šalių literatūros savaitė tradiciškai paliko gilų įspūdį tiek vaikams, tiek suaugusiesiems. Literatūra, diskusijos ir kūrybinės veiklos paskatino ne tik skaityti, bet ir geriau pažinti Šiaurės šalis bei jų kultūrą.
Viešosios bibliotekos informacija ir nuotraukos