Gruodžio 19 d., pasitinkant didžiąsias metų šventes, Radviliškio viešojoje bibliotekoje vyko bibliotekos naujos knygos „Žėrinti spalvų paletė. Menininkai ir meno puoselėtojai Radviliškio rajone“ bei kultūros ir istorijos žurnalo „Radviliškio kraštas“ naujo numerio sutiktuvės. Šie metai bibliotekai ypatingi – leidžiamas žurnalas mini 20-metį. Per du dešimtmečius žurnalo leidėjai siekė išsaugoti ir puoselėti mūsų istoriją, dalintis kraštiečių pasiekimais, kultūra ir tradicijomis. Kiekvienas straipsnis, kiekviena užrašyta istorija – tai tiltas, jungiantis praeitį, dabartį ir ateitį.

Šventinis renginys prasidėjo jaunojo saksofonisto Pijaus Navicko muzikiniais garsais. Jauki atmosfera leido pasinerti į kūrybinį Viešosios bibliotekos darbuotojų ir visų talkininkų kelią, prisiminti leidybos pradžią.

Knygą apie Radviliškio krašto menininkus susirinkusiems pristatė Viešosios bibliotekos Kraštotyros-leidybos skyriaus vedėja Daiva Paulauskienė. Skaitytojo laukia pažintis su įvairaus amžiaus, skirtingos patirties tapybos, skulptūros, keramikos, grafikos, tekstilės, tautodailės, fotografijos ir kitų meno šakų bei žanrų atstovais. Radviliškiečiai jau seniai savo kūryba garsina gimtąjį kraštą, šalį, yra žinomi užsienyje, pelnę svarių apdovanojimų. Užaugo ir nauja kūrėjų karta, džiuginanti savitais darbais, solidžiais įvertinimais – juos knygoje taip pat sutiksite. Ruošiant knygą buvo stengtasi aprašyti ir tuos, kurių kūrybinis kraitis kiek kuklesnis, tačiau taip pat reikšmingas, paveikus, besidominčiųjų mėgiamas, laukiamas.

Knygos rengėjų tikslas buvo skaitytoją supažindinti su krašto menininkais, parodyti, kiek grožio puoselėtojų ir skleidėjų turime rajone. Naująją bibliotekos knygą puošia mūsų krašto grafikės Lauros Baltijutės kūrybos darbas. Ji renginio metu pasidžiaugė užsimezgusia bendryste su biblioteka ir suteikta galimybe papuošti naują jos leidinį. Kadangi L. Baltijutė yra literatė, žurnalas „Radviliškio kraštas“ ją lydi nuo kūrybos pradžios mokykloje.

Buvusi ilgametė viešosios bibliotekos direktorė ir žurnalo redkolegijos narė Aldona Januševičienė – leidybos iniciatorė ir žurnalo sumanytoja. Jos dėka buvo išleistos pirmosios Viešosios bibliotekos knygos, žurnalui renkama istorija, fotografijos. Renginio metu A. Januševičienė pasidžiaugė, kad žurnalas gyvuoja jau 20 metų ir jo leidėjams linkėjo sėkmingai tęsti šią kelionę toliau.

Kadangi renginyje negalėjo dalyvauti ilgametė buvusi žurnalo redaktorė Gražina Dunauskienė, ji atsiuntė laišką, kurį perskaitė moksleivė Ula Smirnovaitė. Gražina visus pasveikino ir dėkojo prie žurnalo leidybos prisidėjusiems kraštiečiams.

Nuoširdžiai padėkota visiems autoriams, kurių tekstai puošia žurnalo puslapius. Tarp buvusių publikacijų išsiskiria vilniečių Jono Linkevičiaus, Romualdo Budrio, Aleksandro Šidlausko, Laimos Petrauskienės, Ritos Aleknaitės-Bieliauskienės, Birutės Panumienės, Vidmanto Valiušaičio, šviesaus atminimo Aleksandro Digimo, Mečislovo Jučo ir Zenono Vasiliausko darbai krašto istorijos, kultūros, švietimo, literatūros temomis. Kauniečių Laimos Sajienės, Nijolės Šidlauskienės, Elenos Cemnolonskienės pasakojimai apie asmenybes ir prisiminimai apie gimtinę ne kartą džiugino skaitytojus. Panevėžietis Petras Juknevičius, radviliškiečiai Egidijus Prascevičius, Laura Prascevičiūtė, Romualda Venckūnaitė, Gintautas Pabilionis, Sigitas Senulis, Evaldas Tamulionis, Laima Škėmienė, Laima Maminskienė rašė apie svarbius istorinius įvykius, dvarus, objektus, senųjų kaimų istoriją. Skuodietė Laima Sendrauskienė, radviliškietis Alvydas Tamošiūnas, baisogaliečiai Regina Vaitkevičienė ir Ina Stuogė tyrinėjo nepriklausomybės kovas, asmenybes ir objektus.

Vertinga ir šviesaus atminimo šeduvės Emilijos Brajinskienės medžiaga apie tradicijas, apylinkes bei surinkta tautosaka. Publikacijas pateikė Marijona Birutė Kudulytė-Navakauskienė, Izolina Stanulienė, Audra ir Klemas Indrėkai, Laimutė Verbickienė.  Istorinėmis nuotraukomis dalijosi Aurelijus Balčiūnas. Prisidėjo kraštotyrininkai Gražina Kadžytė, Libertas Klimka ir kiti, su mūsų kraštu nesusiję straipsnių autoriai.

Žurnalas – tiltas tarp kraštiečių ir jų bičiulių Lietuvoje bei užsienyje. Straipsnius rašė JAV, Vokietijos autoriai.

Dėka radviliškietės Rimos Tarbūnienės, Skirmantės Petraitienės, Rūtos Vilkaitės publikacijos turi santraukas anglų kalba. Žurnalą maketuoja dizainerė-maketuotoja Greta Simonavičienė. Pradėtą leidėjų darbą nuo 2017 metų tęsia redaktorė Lina Abromavičienė.

Per 20 žurnalo leidybos metų  „Radviliškio kraštas“ tapo reikšmingu, kraštą reprezentuojančiu leidiniu, naudojamu kultūrai ir istorijai pažinti. Jo dėka išleista arti 1000 publikacijų, trys bibliografinės rodyklės, dvi – atskiru leidiniu.

Į žurnalo sutiktuves  atvykusi Kauno radviliškėnų bendrijos pirmininkė Laima Sajienė sveikino visus su švente ir skatino kitus bandyti užrašyti savo tėvų, senelių istoriją, kad ją būtų galima palikti ateities kartoms. L. Sajienė buvo įpareigota perduoti redkolegijos narės Elenos Romanos Cemnolonskienės nuoširdžiausius linkėjimus ir sveikinimo žodžius – jie pasiekė renginio dalyvius.

Knygų bičiulių klubo „Beržė“ pirmininkė Janina Kaučikienė savo sveikinimą paruošė remdamasi šviesaus atminimo kraštiečio Tėvo Stanislovo mintimis, negalėdama pagiriamųjų žodžių už kruopštų ir atsakingą darbą bibliotekos darbuotojoms.

Viešosios bibliotekos direktorė Violeta Šukaitienė džiaugėsi, kad Radviliškio biblioteka aktyviai užsiima leidybine veikla. Tai viena iš nedaugelio bibliotekų, kuri leidžia knygas ir turi savo žurnalą. Dar didesnis išskirtinumas, kad tas žurnalas gyvuoja 20 metų ir be jokios komercijos – Radviliškio rajono savivaldybės rėmimo dėka.

Po renginio menininkai buvo apdovanoti naujausiomis knygomis, o žurnalo autoriai – jubiliejiniu numeriu ir kitais leidiniais.

 

Viešosios bibliotekos informacija ir nuotraukos