Rugsėjo 22 d. Radviliškio viešojoje bibliotekoje vyko antroji bibliotekos projekto „Fotomokykla“ edukacijų diena. Šiaulių „Aušros“ muziejaus Fotografijos skyriaus darbuotojai vedė tris skirtingus edukacinius užsiėmimus: „Fotografija – šešėlinio vaizdo drama“, „Šviesos laboratorija“, „1863 m. sukilimas: fotografų misija“. Mokymuose dalyvavo Radviliškio Lizdeikos gimnazijos ir Vinco Kudirkos progimnazijos moksleiviai.

Muziejaus darbuotojai pasakojo moksleiviams, kad šių laikų fotografija labai skiriasi nuo senosios, nes tada nufotografuoti norimą objektą ir padaryti nuotrauką užtrukdavo daug laiko.

Pirmoji edukacija – „Fotografija – šešėlinio vaizdo drama“. Užsiėmimo metu tamsioje laboratorijoje, apšviestoje raudona šviesa, moksleiviai gamino fotogramas. Fotograma – viena iš seniausių ir paprasčiausių fotografikos formų, kai šešėlinis daikto vaizdas jautriame fotopopieriuje išgaunamas be fotokameros. Moksleiviai dėliojo savas kompozicijas ant šviesai jautraus popieriaus. Po to jų ruošiniai buvo paveikti kryptine šviesa ir vėliau ryškinami specialiomis cheminėmis priemonėmis. Taip ir atsirado vaizdas be fotokameros.

„Šviesos laboratorija“ užsiėmimo metu Viešojoje bibliotekoje Fotografijos muziejaus darbuotojai įkūrė studiją ir fotolaboratoriją. Moksleiviai galėjo išbandysime autentišką fotografijos technologiją – naudodamiesi muziejaus darbuotojų pagamintais „pinhole“ fotoaparatais, šviesai jautriame popieriuje susikūrė vieninteles ir nepakartojamas fotografijas ir jas patys išryškino fotolaboratorijoje.

Trečioji edukacija – „1863 m. sukilimas: fotografų misija“ leido moksleiviams susipažinti su muziejaus fonduose saugomomis 1863 metų sukilimo vadų fotografijomis, atpažinti nuotraukose atvaizduotus simbolius, iššifruoti juose besislepiančias istorijas. Moksleiviai kaip tikri istorikai ir menotyrininkai nagrinėjo fotografijas.

Viešosios bibliotekos projektą „Fotomokykla“ iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Radviliškio rajono savivaldybė.