Šeimų stovykla

Radviliškio kraštas nuo seno garsėja savo tautodailininkais, jų darbų gausumu, autentiškumu. Čia organizuojami čempionatai (kojinių mezgimo, pasakų sekimo), konkursai, adventiniai turgūs ir kiti renginiai.

Viešoji biblioteka, siekdama priminti krašto tradicijas, nuo rugsėjo pradžios, antrus metus iš eilės,  įgyvendina projektą „Etnokultūrinė šeimų stovykla“. Į šios stovyklos užsiėmimus pakviesti ne tik Radviliškio, bet ir šalies žinomi etnologai, tautodailininkai. Pagrindinė projekto idėja – pristatyti dalyviams savitą lietuvių tautodailę, tradicinius amatus, tautosaką bei muzikavimą.

Stovyklos renginių ciklas prasidėjo šiauliečio tautodailininko Alberto Martinaičio edukaciniu užsiėmimu „Vaikiški žaislai“. Tąkart meistras ne tik pademonstravo senuosius mūsų tėvų ir senelių žaislus (vilkelius, ūžynes, laidynes ir kt.), aiškino, kaip su jais žaidė mūsų protėviai, bet ir mokė kai kuriuos iš jų pasigaminti. Tai buvo ir edukacinis, žaidimų, ir muzikavimo užsiėmimas. Pats meistras jau daugelį metų gamina kankles, būgnus, kitus instrumentus. Stovyklos dalyviai savo ir meistro pagamintais instrumentais bandė muzikuoti, kurti ir dainuoti.

Antrasis rugsėjo mėnesio savaitgalis buvo skirtas žolynų pynikams. Tada savojo pynimo meno mokė tautodailininkė Gintvilė Giedraitienė-Giedražolė, šioje srityje dirbanti jau 25 metus.  Edukacijos metu lektorė mokė supinti Gyvybės medį sau, savo namams, savo brangiam žmogui, kad net ir tada, kai rudenio lietutis ar žiemos šaltukas lankys, jis šildytų ir džiugintų, šnabždėdamas apie vasaros džiaugsmą, svajones, stebuklus... Užsiėmimo metu lektorė aiškino apie simboliką, dažniausiai sutinkamus ženklus, ornamentus ir jų reikšmę. Kiekvienas dalyvis išsinešė savo rankomis supintą Gyvybės medį.

Trečiąją savaitę radviliškiečius pakvietė visoje Lietuvoje žinoma žolininkė Adelė Karaliūnaitė. Moteris papasakojo apie mūsų soduose, daržuose ar net pievose sutinkamų augalų naudą, akcentavo, kad daugumą vaisių, daržovių ar maistingų augalų galima užšaldyti ir jais džiaugtis ne tik šiltuoju metų laiku, bet ir žiemą. Žolininkė vaizdingai augalus susiejo su planetomis, įdomiai pasakojo apie egzistuojantį jų tarpusavio ryšį. Užsiėmimo dalyviai galėjo įsigyti Adelės Karaliūnaitės gaminių, pasikonsultuoti su žolininke.

Rugsėjo mėnesio renginių ciklą tęsė mūsų rajono pasididžiavimas, folkloro ansamblis „Aidija“. Kol rudenėjančio oro sąlygos leido, ansamblio nariai savo programą pristatė Viešosios bibliotekos kiemelyje. Atvykę etnokultūrinės stovyklos dalyviai galėjo kartu su ansambliečiais padainuoti, pašokti, pažaisti žaidimus. Vakaro metu ne tik stebėta ansamblio programa, bet ir mokytasi žaidimų, dainų.

Visą rugsėjo mėnesį radviliškiečiai ir miesto svečiai galėjo lankyti Radviliškio viešosios bibliotekos Mažojoje galerijoje veikiančią radviliškietės tautodailininkės Jolantos Kvedarienės šiaudinių sodų parodą „Iškalbingas šiaudinio sodo grožis“. 

Viešosios bibliotekos parengtas projektas „Etnokultūrinė šeimų stovykla“ įgyvendinamas Lietuvos kultūros tarybos ir Radviliškio rajono savivaldybės lėšomis. Stovyklos veiklos bus tęsiamos spalio ir lapkričio mėnesį. Kviečiame dalyvauti šeimas, pavienius asmenis, visus norinčiuosius.

Radviliškio viešosios bibliotekos informacija