Knygos bičiulius subūrė Šiaurės šalių literatūra

Šiaurės šalių literatūros savaitė – tai ilgiau nei 20 metų trunkantis kultūros projektas, kurio tikslas – skleisti skaitymo džiaugsmą, populiarinti literatūrą.

Tai tikra šviesos ir knygos šventė. Šiais metais ji tęsėsi lapkričio 15–21 dienomis, o jos tema ir parinkta literatūra siejosi su svajonėmis, ilgesiu. Ir dar – su Alandų salomis, nes minimas šio regiono autonomijos šimtmetis. Radviliškio viešoji biblioteka bei jos filialai garsiniams skaitymams ir rinkosi tai atitinkančias ištraukas: vaikams – iš Karin Erlandsson knygos „Perlų ieškotoja“, suaugusiesiems – iš Sally Salminen knygos „Katryna“.

Viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje tradicinė savaitė pradėta vaikams skirtais skaitymais „Auštant“ žvakių šviesoje. Skaitymuose dalyvavo miesto Vaižganto progimnazijos priešmokyklinio ugdymo grupių „Drugeliai“ ir „Bitutės“ vaikai su mokytojomis Jolanta Pocevičiūte ir Jurgita Bačanskiene. Dalyviai klausėsi bibliotekininkių skaitomo švedų rašytojos Astridos Lindgren kūrinio „Lota moka važiuoti dviračiu“. Po skaitymų su vaikais vyko pokalbis apie svajones. Visą savaitę skyriuje veikė Šiaurės šalių rašytojų knygų paroda.

Į Skaitytojų aptarnavimo skyriuje kvietusią „Sutemų valandą“ rinkosi bibliotekininkai, kuriuos pasitiko suomių rašytojų knygų paroda. Po suaugusiesiems skirtų skaitymų dalyviai turėjo galimybę įsigilinti į savas svajones ir ilgesį, užrašydami mintis renginiui specialiai paruoštuose lapeliuose, kurie nugulė į voką iki kitų metų skaitymų.

Kutiškių bibliotekoje knygos bičiulių grupė irgi buvo susibūrusi dalyvauti teminiuose skaitymuose. Pastarieji čia orientuoti į bendrystę, buvimą kartu, skaitant knygas.

Pociūnėlių bibliotekoje organizuotuose skaitymuose dalyvavo Pociūnėlių pagrindinės mokyklos jaunųjų kūrėjų būrelio vaikai su vadove Roma Buivydiene. Po skaitymų surengta viktorina apie Šiaurės šalių literatūrą, kalbas bei geografiją, buvo spalvinamos Šiaurės šalių vėliavos, piešiami piešiniai, susipažįstama su Šiaurės šalių rašytojų knygų paroda.

Grinkiškio biblioteka į skaitymus jungėsi su miestelio Jono Poderio gimnazijos pradinukais. Po skaitymų susipažinta su Šiaurės šalimis, rašytojais, aptartos svajonių ir ilgesio temos, pasidalyta mintimis apie perskaitytą knygą, ant sulankstytų lėktuvėlių užrašytos svajonės paleistos išsipildyti.

Beinoravos bibliotekoje vyko skaitymai „Sutemų valanda“, skirti suaugusiesiems. Ištraukas skaitė Sidabravo gimnazijos priešmokyklinės klasės  mokytoja Laima Ožalinskienė ir buvusi lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Audronė Jokūbauskienė. Antroje renginio dalyje beinoravietė, aktyvi bibliotekos skaitytoja Irena Kalvaitienė renginio dalyvius supažindino su švedų rašytojos, romanistės, novelistės Selmos Lagerliof biografija. Visą savaitę biblioteka aktyviai kvietė rinktis ir skaityti Šiaurės šalių autorių knygas.

Raudondvario bibliotekoje skaitymuose dalyvavo Raudondvario vaikų dienos centro vaikai su mokytoja Jūrate Rostkauskiene. Ištrauką skaitė Šeduvos gimnazijos mokinės Karolina ir Gabrielė Valantinaitės, Lina Gildutytė ir Alksniupių pagrindinės mokyklos mokinys Kristupas Žaromskis. Po skaitymų vaikai dalyvavo viktorinoje apie Šiaurės šalis. Bibliotekoje veikė Šiaurės šalių rašytojų kūrinių parodėlė.

Alksniupių bibliotekoje lankėsi Alksniupių pagrindinės mokyklos 4-osios klasės mokiniai su mokytoja Jurgita Markuliene. Popietės metu mokiniams papasakota apie Šiaurės šalių literatūros savaitės prasmę. Paskui dalyviai klausėsi skaitomos ištraukos iš norvegų rašytojo Klauso Hagerupo knygelės „Mergaitė, norėjusi išgelbėti knygas“. Renginyje žaista keletas teminių žaidimų.

Baisogalos bibliotekos skaitytojus kvietė ,,Šiaurės šalių kampelis“. Čia jaunieji skaitytojai galėjo pavartyti, paskaityti Norvegijos, Švedijos, Danijos, Suomijos rašytojų kūrinius, daugiau sužinoti  apie tas šalis, nusipiešti, pasigaminti išsirinktos šalies vėliavą. Susirinkusieji klausėsi personažo Pirato skaitomos ištraukos.

Šeduvos bibliotekoje kartu su jaunaisiais bibliotekos lankytojais aptarta tradicinės savaitės esmė, pagrindiniai tikslai – puoselėti garsinį skaitymą ir šiaurietišką pasakojimo tradiciją, propaguoti Šiaurės šalių literatūrą bei skatinti skaitymą. Vyko garsiniai skaitymai „Auštant“.

Pakalniškių bibliotekoje į skaitymus atvyko mobilios jaunimo erdvės Radviliškio rajone darbuotojos Mingailė Šveckutė ir Justina Stašauskienė. Kartu su Pakalniškių jaunimo erdvės dalyviais aktyviai dalyvauta tradicinėje akcijoje.

Pavartyčių bibliotekoje tąkart susiburta su mažaisiais knygos bičiuliais bendriems skaitymams, pokalbiams apie svajones, ilgesį bei Šiaurės šalių literatūrą.

Šiaulėnų biblioteka taip pat prisijungė prie Šiaurės šalių literatūros skaitymų ir organizavo juos tiek suaugusiesiems, tiek vaikams.

Palonų bibliotekoje rengiamuose skaitymuose, skirtuose jaunimui, dalyvavo Palonų dienos centro  ikimokyklinio ugdymo grupė „Pelėdžiukai“, o skirtuose suaugusiesiems  – vyresnieji bibliotekos lankytojai.

Skėmių bibliotekoje vykusiuose skaitymuose dalyvavo kaimo mokyklos vaikai. Lankytojai susipažino su Šiaurės šalių literatūra, dalijosi mintimis apie perskaitytas knygas, dalyvavo viktorinoje, kalbėjosi apie artimųjų ilgesį ir savo svajones.

Šaukoto bibliotekos knygos mylėtojai renginyje ne tik perskaitė ištrauką, ją aptarė, bet ir susipažino su Šiaurės šalių kultūra, apžiūrėjo tų šalių rašytojų kūrybos parodą.

Sidabravo bibliotekoje skaitymuose, kuriuose vyravo svajonių ir ilgesio tema, aktyviai dalyvavo vyresnio amžiaus skaitytojai.

Šniūraičių bibliotekoje į organizuotus skaitymus rinkosi skaitytojai, kurių pagrindinė įvardinta svajonė – kad laisvam skaitymui neatsirastų jokių kliūčių.

Tyrulių, Daugėlaičių, Žeimių ir Vėriškių bibliotekose skaitymai buvo orientuoti tik į suaugusiuosius.   

Visi vykę skaitymai turėjo keletą pagrindinių akcentų: jauki žvakių šviesa, sklindanti šiluma ir šypsena, džiaugiantis išsiilgtais susibūrimais, į kuriuos vienijo skaitoma knyga..  

Viešosios bibliotekos informacija ir nuotraukos

Nuotraukose:

1. Garsiniai skaitymai vyko Radviliškio viešojoje bibliotekoje

2. Skaitytojus kvietė „Šiaurės šalių kampelis“ Baisogalos bibliotekoje

3. Pociūnėlių bibliotekoje – vėliavų spalvinimas

4. Sidabravo bibliotekoje garsiniai skaitymai sukvietė suaugusiuosius

5. Garsiniai skaitymai Tyrulių bibliotekoje