„Knygų nameliai“ pasklido po Radviliškio rajoną

Radviliškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos iniciatyva 2017 m. Radviliškio autobusų stotyje buvo įrengtas pirmasis „Knygų namelis“, kuriame apsigyveno knygos.

Pagrindinė idėja, kad žmogus, keliaujantis autobusu ar laukiantis jo, galėtų pasimėgauti skaitymu. Antrasis „Knygų namelis“ papuošė Radviliškio laisvalaikio ir pramogų parką. Trečiasis – įrengtas Radviliškio traukinių stoties keleivių salėje. Bene pirmoji „Knygų namelių“ tinklo plėtra Šiaurės Lietuvoje aktyviai užsiėmė Radviliškio viešoji biblioteka, kuri 2019 m. parengė ir įgyvendino projektą „Keliauju su knyga“ ir Šiaurės Lietuvos regione įrengė net 12 tokių bibliotekėlių. Sulaukus dar didesnio pasisekimo ir aplinkinių palaikymo, „Knygų namelių“ projektas 2021 metais išaugino dar vieną – „Dalinkis knyga“, kuris įgalino išplėsti „Knygų namelių“ tinklą Radviliškio rajone. Iš viso Radviliškio mieste ir rajone Viešosios bibliotekos iniciatyva jau yra įkurdinta 13 „Knygų namelių“.

Šių metų lapkričio mėnesį Radviliškio viešojoje bibliotekoje vyko baigiamasis projekto „Dalinkis knyga“ renginys. Jame ir buvo rajono seniūnijoms dovanoti „Knygų nameliai“, skirti papuošti poilsio ir aktyviąsias zonas, siekiant, kad jų lankytojai ne tik aktyviai leistų laiką, bet ir dalytųsi knygomis. Bendradarbiaujant su seniūnijomis, buvo išskirta 10 vietų 8 seniūnijose, kuriose numatyta statyti „Knygų namelius“. Tai – Grinkiškio, Tyrulių, Aukštelkų, Šaukoto, Sidabravo, Šiaulėnų, Skėmių, Radviliškio rajono seniūnijose. Jau visi „Knygų nameliai“ yra pastatyti ir juose apsigyveno knygos. Kiekvienas Radviliškio viešosios bibliotekos pastatytas namelis turi oficialų „Dalinkis Knyga“ ženklą su graviruotu registracijos numeriu ir yra matomas pasaulio „Knygų namelių“ žemėlapyje.

Pirmasis toks projekto „Dalinkis knyga“ „Knygų namelis“ šių metų lapkričio 12 d. dureles atvėrė Aukštelkų seniūnijoje. Nuo šiol gyventojai, apsilankę Aukštelkų parke, galės ten ne tik ilsėtis, bet ir dalytis, domėtis bibliotekėlėje esančiomis knygomis, jas skaityti. Tikimasi, kad ši vieta taps dar patrauklesnė, o dalijantis knygomis užsimegs bendrystė, kuri įgalins prasmingiau leisti laisvalaikį skirtingo amžiaus žmonėms.

Gruodžio 1 d. Grinkiškio miestelio centre buvo atidarytas „Knygų namelis“. Grinkiškio seniūnė Giedrė Bložienė ir Radviliškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Grinkiškio filialo bibliotekininkė Danutė Dauknienė pirmosios atidarė „Knygų namelio“ dureles ir jame patalpino pirmąsias knygas. Gausybę knygų šiai bibliotekėlei dovanojo Grinkiškio Jono Poderio gimnazijos 4 klasės mokiniai, mokytoja Rasa Poškienė bei vyresniųjų klasių moksleiviai.

Taip pat gruodžio 1 d.  Tyrulių seniūnijos Polekėlės kaimo centre buvo atidarytas „Knygų namelis“. Neeiliniu įvykiu pasidžiaugė Tyrulių seniūnas R. Liukumas. Radviliškio viešosios bibliotekos Tyrulių filialo bibliotekininkė Saulė Remeikienė susirinkusiems pasakojo, kad „Knygų namelis“ yra skirtas mažiems, jauniems ir vyresniems bendruomenės nariams. Tokių bibliotekėlių atsiradimu rajone siekiama skaitymą priartinti prie gyventojų, pagerinti dalinimąsi spaudiniais, sudaryti sąlygas dalintis savo jau perskaitytomis knygomis. Susirinkusiems dainavo Tyrulių pramogų salės moterų kolektyvas, kuriam talkino Vilius (vadovė V. Lipskienės.).

Gruodžio 3 d. Pašušvio miestelyje, prie bibliotekos, buvo atidaryta mažoji lauko bibliotekėlė – apsikeitimo knygomis vieta po atviru dangumi. Atidaryme dalyvavo Grinkiškio seniūnė Giedrė Bložienė, Pašušvio miestelio seniūnaitė Romalda Šiurnienė, aktyvios bibliotekos skaitytojos: Kristina Krikščiūnienė, Rima Juozaitienė, Alvyra Vaičekonienė, Ilona Nokšienė bei mažieji ikimokyklinės ugdymo grupės vaikučiai su auklėtoja Birute Legavičiene. Pašušvio filialo bibliotekininkė Lina Lydikaitienė pakvietė seniūnę ir seniūnaitę kartu atrišti namelį juosiantį kaspiną ir praverti bibliotekėlės duris. „Knygų namelis“ neliko stovėti tuščias – jis iš karto buvo papildytas dovanotomis knygomis. „Knygų namelis“ – tai puiki galimybė nevaržomai dalintis knygomis.

Tą pačią gruodžio 3 d. „Knygų namelis“ dureles atvėrė ir Skėmių seniūnijoje. Nuo šiol Skėmių seniūnijos gyventojai galės dalytis „Knygų namelyje“ esančiomis knygomis, jas skaityti, palikti savo jau perskaitytas knygas kitiems. Tikimasi, kad ši vieta taps dar patrauklesnė, dalijantis knygomis užsimegs draugystė, kuri įgalins prasmingiau leisti laisvalaikį skirtingo amžiaus žmonėms. Į atidarymą susirinko nemažas būrelis kaimo gyventojų. Skėmių pradinės mokyklos mokinukai su savo mokytojomis atėjo ne tuščiomis – atnešė mažajai bibliotekėlei po knygelę.

Šaltą gruodžio 6 dieną Šiaulėnų miestelio centre buvo atidarytas „Knygų namelis“ – bibliotekėlė. Šiaulėnų seniūnė Ieva Bliznikienė pirmoji atidarė bibliotekėlės duris ir patalpino jame knygas, kuriomis galės naudotis visi norintys miestelio gyventojai bei svečiai. Radviliškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Šiaulėnų filialo bibliotekininkė Almutė Petrylienė priminė, jog perskaitytą knygą reikėtų grąžinti arba padovanoti kitą, savo jau perskaitytą knygą. Bibliotekininkė taip pat mažąją bibliotekėlę papildė knygomis. Knygų dar padovanojo Eugenijus Arbušauskas, į atidarymą atėję vaikai.

Gruodžio 7 d. Šaukoto miestelio skaitytojams buvo pristatyta bibliotekėlė po atviru dangumi. Pirmąją knygą į „Knygų namelį“ įdėjo Šaukoto seniūnas Vidmantas Tamošiūnas. „Knygų namelį“ papildė ir VDC „Antrieji namai“ vaikai, kiti knygų mylėtojai, šaukotiškiai.  Bibliotekėlę jau aplankė ir Kalėdų Senelis su savo palyda. Tikimasi, kad naujoji bibliotekėlė ne tik puoš miestelio aikštę, bet ir taps mažu traukos centru, kuris skatins gyventojus dalintis knygomis ir jas skaityti.

Gruodžio 8 d. „Knygų namelis buvo pastatytas Šniūraičiuose, prie bendruomenės namų. „Knygų namelyje“-bibliotekėlėje gyventojai jau patalpino pirmąsias knygas, kuriomis galės naudotis ne tik čia gyvenantys, bet ir užsukę svečiai. Šniūraičių filialo bibliotekininkė dėkojo rajono seniūnijai, kurios pastangomis buvo pastatytas „Knygų namelis“ Šniūraičiuose.

Taip pat gruodžio 8 d. skaitytojams dureles atvėrė baltutėlis, balionais išpuoštas „Knygų namelis“prie Daugėlaičių bendruomenės pastato. Į atidarymą susirinko nemažas būrelis kaimo gyventojų, kurie į renginį atėjo nešini knygomis, skirtomis bibliotekėlei. Nuo šiol gyventojai, apsilankę šioje vietoje, galės nevaržomai skaityti, papildyti „Knygų namelį“ savo turimomis ir jau nebereikalingomis knygomis ar dalytis „Knygų namelyje“ kitų skaitytojų palikta literatūra.

Gruodžio 9 d. Sidabravo miestelio centre prie seniūnijos įvyko paskutiniojo projekto „Dalinkis knyga“ „Knygų namelio“ atidarymas. Jis sutapo su Sidabravo seniūnijos Kalėdų eglutės įžiebimu, todėl prie bibliotekėlės susirinko ne tik miestelio gyventojai su savo atžalomis, bet ir džiaugsmingai nusiteikę Kalėdų Seneliai. Sidabravo bibliotekininkė Jūratė Kurandienė gyventojams pristatė blibliotekėlę, kurios tikslas – dalintis knyga, ir visus padrąsino sakydama, kad iš lauko bibliotekėlės visi gali paimti knygą, patinkančią parsinešti namo, perskaityti – tik būtinai ją grąžinti. Taip pat galima atnešti iš namų ir savo jau perskaitytą knygą. Lauko bibliotekėlė priklauso visiems, todėl bibliotekininkė kvietė visiems drauge ir ją prižiūrėti, pildyti knygomis. Simbolinę atidarymo juostelę perkirpo Sidabravo seniūnas Vidmantas Blužas. Pirmąsias knygas įdėjo bibliotekininkė, jos pavyzdžiu pasekė ir kiti.

Kviečiame visus, mėgstančius skaityti knygas, naudotis „Knygų namelių“ teikiamomis paslaugomis. Pasaulinė praktika rodo, jog tokie „nameliai“ tampa traukos taškais bendruomenėms, veikia kaip piliečių švietimo ir informavimo priemonė ir yra visiems lengvai pasiekiami. „Knygų nameliai“ neturi grąžinimo terminų, suradus tokią bibliotekėlę galima palikti savo knygą arba pasiimti sau patikusią, o perskaičius ją grąžinti atgal arba pasidalinti su draugais, giminėmis ar kaimynais. Pagrindinis bibliotekėlių tikslas – lavinti skaitymo įgūdžius, mokyti visus, o ypač vaikus dalintis knyga, kuri kaskart, patekusi į naujas rankas, atgyja. Tikimės, kad dalijantis knygomis įgalins prasmingiau leisti laisvalaikį skirtingo amžiaus žmonėms.

Radviliškio rajono savivaldybės viešosios bibliotekos projektas „Dalinkis knyga“ buvo įgyvendintas Lietuvos kultūros tarybos ir Radviliškio rajono savivaldybės lėšomis. Prie projekto aktyviai prisidėjo rajono seniūnijos, pastatydamos „Knygų namelius“, taip pat nuolat juos prižiūrinčios Viešosios bibliotekos filialų darbuotojos.

Viešosios bibliotekos informacija, nuotraukos – Viešosios bibliotekos ir Rimanto Ožalinsko