Tautodailininkės kūrybinių darbų paroda „Pinu pynimėlį, tapau paveikslėlį“

Artėjant gražiausiai pavasario šventei, Šv. Velykoms, Pakalniškių kaimo bibliotekoje, pristatyta išskirtinio grožio kūrybinių darbų paroda „Pinu pynimėlį, tapau paveikslėlį“, kurią parengė Kėdainių krašto sertifikuotų tautinio paveldo tradicinių amatų meistrė, senųjų amatų vytelių pynimo ir margučių marginimo puoselėtoja, tautodailininkė Birutė Šinkūnienė.

Sakoma, kad kiekvienas žmogus apdovanotas vienokiu ar kitokiu talentu, tačiau atsiranda ir tokių, kurie apdovanoti net keliais meniniais gebėjimais. Kėdainių krašto muziejaus Tradicinių amatų centro Arnetų namo amatininkė, tautodailininkė Birutė Šinkūnienė ir yra vienas iš tokių žmonių. Birutė pina iš vytelių, margina margučius, tapo originalius paveikslus, gieda Dotnuvos Akademijos bažnytiniame chore, dainuoja moterų ansamblyje.

Su senaisiais tradiciniais liaudies amatais kūrėja susidūrė dar vaikystėje, savo šeimoje. Iš senelio perėmė vytelių pynimo, o iš mamos – kiaušinių marginimo vašku patirtį. Marginimas vašku Birutei – tiesiog užburiantis procesas, nes jį pradėdamas niekada nežinai, koks gausis galutinis rezultatas. Tai darbas, reikalaujantis atidumo ir didelės kantrybės. Pasak Birutės, kiekvienas kiaušinis ir jo subtilūs raštai – gyvybės medis, saulė ir mėnulis – perteikia senąsias tradicijas, kurios tęsiamos šeimoje per kiekvienas Velykas. O vytelių pynimo Birutė mokėsi iš savo senelio. Pradėjusi pinti iš vytelių pradžioje mėgo grubesnius, stambesnius darbus, bet vėliau ėmė ieškoti moteriškumo, kruopštumo, smulkesnių detalių. Iš vytelių kuria įspūdingas sienines kompozicijas, angelus, gėles, paukštelius ir kitokius savitus darbus. O save laiko labiau kūrėja, nei amatininke. Galbūt dėl to, kad visada mėgsta atrasti kažką savo, naujo. Ją traukia originalumas, naujų idėjų paieška o mieliausia kurti tada, kai aplanko netikėtas sumanymas, netikėta mintis. Kiekvienas sukurtas darbas tautodailininkei – tarsi iššūkis, leidžiantis atrasti kažką naujo, kažką iki tol dar neišbandyto. Kurdama Birutė labiausiai nemėgsta atkartoti ir kopijuoti jau sukurtų ar matytų kitų tautodailininkų darbų.

Birutė – žemaitė. Gimė ir augo Telšių rajone, Andrietiškių kaime. Nuo vaikystės mėgo piešti, marginti margučius, daryti įvairius rankdarbius. Baigusi Luokės vidurinę mokyklą, mokėsi pynimo specialybės Kauno meno mokykloje. Nuo 1986 m. gyvena Kėdainių rajone, Akademijos miestelyje. 2003 m. įstojo į Kėdainių krašto menininkų draugiją. Gaminius sertifikavo 2015 m. 2018 m. Birutei suteiktas Tradicinių amatų meistro A kategorijos pažymėjimas. Nuo 2015 m. dirba amatininke Kėdainių krašto muziejaus Tradicinių amatų centre, Arnetų name. Veda edukacinius užsiėmimus ir mokymus vaikams, suaugusiems ne tik amatų centre, bet ir įvairiose Lietuvos vietovėse bei atvykusiems iš užsienio svečiams. Savo darbus demonstruoja respublikinėse, tarptautinėse parodose, šventėse, mugėse.

Parodoje eksponuojami autorės tapyti paveikslai, darbai pinti iš vytelių, velykiniai margučiai. Paroda bibliotekoje veiks visą balandžio mėnesį.